
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 125 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Brass |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 1.5 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Stack Height | 6 mm |
| Mounting Angle | Straight |
Stock: 133
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07478
Ext.Price$0.07478
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07478 | $0.07478 |
| 10 | $0.06672 | $0.66720 |
| 50 | $0.05952 | $2.97600 |
| 100 | $0.05488 | $5.48800 |
| 500 | $0.05060 | $25.30000 |
| 1000 | $0.04666 | $46.66000 |
| 3000 | $0.04324 | $129.72000 |
| 5000 | $0.04008 | $200.40000 |
